Statystyki

stat4u

News

W dniu 17.06.2019 uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Doliny Charlotty koło Słupska. Pierwszą atrakcją był pokaz karmienia i treningu fok. W pokazie uczestniczyły cztery foki, wykonywały bardzo ciekawe i zabawne ewolucje. Następnie płynęliśmy wodnym safari, na który mogliśmy podziwiać zwierzęta z różnych kontynentów. W trakcie rejsu dołączył do nas lemur, który swobodnie poruszał się po pokładzie i wzbudzał żywe zainteresowanie wszystkich uczestników safari.

Po zakończeniu rejsu udaliśmy się do zoo gdzie mogliśmy podziwiać wiele gatunków zwierząt. W bezpośrednim sąsiedztwie zoo znajduje się kraina bajek, w której co krok można napotkać postaci dobrze znane i pamiętane z ukochanych książek dzieciństwa (Czerwony kapturek, Kot w butach, Jaś i Małgosia i wiele innych). Wizyta w Dolinie Charlotty była niewątpliwie miłą okazją do oderwania się od codzienności, możliwość obcowania i obserwacji zwierząt jak również kontakt z naturą i światem bajek pozwoliły odpocząć od trudów codziennej pracy i wzbudzić szacunek dla przyrody.

13 czerwca 2019 roku, uczniowie naszej szkoły ( klasa V A i V B) byli  w Teatrze Miniatura  w Gdańsku na Mitach greckich w reżyserii Tomasza  Mana. Świetna gra aktorska wprowadziła widzów w świat bogów, którzy podobnie jak ludzie, borykali się z różnymi problemami dnia codziennego. Bogami na scenie były  tekturowe makiety sylwetek, animowane przez aktorów.

Publiczność zachwycała się nie tylko treścią  sztuki (losami Helenki, małej bohaterki spektaklu), ale  również wesołą, lekką muzyką, oryginalną scenografią, czy  mimiką i charakteryzacją artystów. Zadowoleni  i pełni pozytywnych wrażeń uczniowie wrócili do szkoły.

11 czerwca 2019 r.w naszej szkole odbyła się po raz kolejny impreza z okazji Święta Książki, pod hasłem " Poznaj mnie - Książka".

Z tej okazji uczniowie przygotowali inscenizację pt. "Z Panem Andersenem czytamy książki", która nie tylko zintegrowała społeczność uczniowską, ale przede wszystkim zachęciła do korzystania z biblioteki szkolnej.

W rolę H. Ch. Andersena wcielił się Bartek. Zaprezentował życie duńskiego baśniopisarza i wskazał na korzyści płynące z czytelnictwa. O wartościach baśni, encyklopedii, słowników, atlasów i książek przygodowych wypowiadali się pozostali aktorzy.

Tradycyjnie, każdy z uczestników Święta Książki otrzymał zakładkę i wybraną przez siebie książkę.

Organizatorzy:

• Urszula Staszczak
  • Barbara Talarek

Z okazji Dnia Dziecka 04.06 uczniowie klas I i IIIA  wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę. Wycieczka do oliwskiego ZOO była kolejną ciekawą przygodą dla uczniów naszej szkoły.

Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bardzo podobały nam się żyrafy, które zgodnie spacerowały sobie po wybiegu. Podziwialiśmy parę olbrzymich słoni, rodzinę małp, widzieliśmy lwa w pełnej okazałości oraz hipopotama który chłodził się w wodzie.

Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwałe zapiszą się w pamięci dzieci. Wycieczka okazała się nie tylko wspaniałym przeżyciem, ale również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jak i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata.

Najedzeni wsiedliśmy do autokaru i udaliśmy się w drogę powrotną do szkoły. Podróż minęła nam szybko. Naszym zdaniem wycieczka była bardzo udana. Wróciliśmy zadowoleni i z niecierpliwością oczekujemy następnego wyjazdu.

Organizatorzy wycieczki:

• K. Olenkiewicz
  • K. Reich-Stępniewska
  • M. Szwec

W dniu 29.05.2019 uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Wejherowa. W tym niewielkim mieście znajduje się wiele ciekawych obiektów godnych zwiedzenia.

Pierwszym miejscem, które zobaczyliśmy była Kolegiata p.w. Świętej Trójcy. Jest to przepiękny kościół ufundowany przez hrabiego Piotra Przebendowskiego zbudowany w stylu barokowym. Kolejnym punktem wycieczki była nowoczesna Filharmonia Kaszubska. Bryła budynku przypomina kształtem łódź. W obiekcie znajdują się sale koncertowe i wystawiennicze oraz pracownie plastyczne i artystyczne. Idąc z filharmonii w stronę parku im. Aleksandra Majkowskiego przechodziliśmy obok ekspozycji przedstawiającej zabytkowy konny wóz strażacki. Park do którego zmierzaliśmy, okazał się być pięknym miejscem wymarzonym do rekreacyjnych spacerów, w którym można zobaczyć ciekawe okazy ptactwa i przepiękne aranżacje kwiatowe. Ciekawą atrakcją parku jest pomnik Kaszuba z akordeonem. Po naciśnięciu klawisza akordeonu z instrumentu wydobywa się tradycyjna pieśń kaszubska. Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem był otwarta dzień wcześniej na placu Jakuba Wejhera fontanna z rzeźbą św. Franciszka. Fontanna ta stanowi niewątpliwą atrakcję. Pełni wrażeń udaliśmy się w podróż powrotną.

30 maja 2019 r. w STAROSTWIE MALBORSKIM nasi uczniowie odebrali nagrody zdobyte w konkursie plastycznym pt. „Maszyna pracuje - dziecko obserwuje” ogłoszonym przez KRUS. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na bezpieczeństwo dzieci na wsi podczas zabaw. Był to szczebel powiatowy; nowodworski i malborski. Spośród 150 prac, które wpłynęły na konkurs wyłoniono 16, które nagrodzono i wyróżniono. Prace zostały wykonane na zajęciach plastyki pod kierunkiem pani Marii Bożek. Oto nasi laureaci:

• Gabriel Mazur - III miejsce,
  • Mateusz Przydatek - wyróżnienie,
  • Sebastian Rocławski - wyróżnienie.

Wszyscy otrzymali dyplomy i nagrody. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W naszej szkole odbyła się ciekawa impreza pt. „Od łuczywa do żarówki” w ramach Dnia Technologii, podczas której uczniowie mogli w ciekawy sposób prześledzić postęp rozwoju ludzkości w dziedzinie światła. Każdy mógł zobaczyć i dotknąć prawdziwą pochodnię (wypożyczoną z Muzeum Żuławskiego - dziękujemy !), kaganek, różne rodzaje świec, lamp oliwnych, naftowych, żarówek, baterii, latarek i lamp elektrycznych. Podczas zajęć miało miejsce zapalenie lampy naftowej, rozwiązanie rebusów i krzyżówki tematycznej. Oczywiście pamiętano o zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wiele wykorzystanych podczas zajęć eksponatów pochodziło ze zbiorów szkolnego „Kącika regionalnego”.

Zajęcia przygotowały Maria Bożek i Ewa Loryś.

We wtorek w dniu 21.05.2019 roku uczniowie kl. IV b udali się wraz z wychowawcą do Muzeum Żuławskiego mieszczącego się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim na lekcję muzealną. Miały możliwość zapoznania się z legendą o Strażniku wałowym z Koźlin,z treściktórej dzieci dowiedziały się o problemie ochrony przeciwpowodziowej na Żuławach. Następnie miały możliwość poznania eksponatów – narzędzi dawniej wykorzystywanych na Żuławach. Dowiedziały się, dlaczego budowano wały przeciwpowodziowe, terpy, poldery, śluzy. Na koniec własnoręcznie ulepiły wał z ciastoliny. Zajęcia były bardzo interesującym doświadczeniem i świetną zabawą.

W czwartek 16. 05.2019 r. klasa II A SPDP odbyła wycieczkę do MUZEUM ŻUŁAWSKIEGO w Nowym Dworze Gdańskim, które znajduje się w Żuławskim Parku Historycznym czyli dawnej mleczarni Szwajcara. Pani przewodnik opowiedziała o historii Żuław: kształtowaniu się terenu, osadnictwie, zajęciach mieszkańców, architekturze. Uczniowie mieli okazję zobaczyć a nawet dotknąć wiele ciekawych eksponatów: makiet, przedmiotów codziennego użytku, mebli, narzędzi, fotografii i różnych pamiątek z minionych lat. Była to niezwykle ciekawa lekcja, podczas której dowiedzieliśmy się o ofercie na Europejską Noc Muzeów w Nowym Dworze Gdańskim. Przyczyniło się to do tego, że dwie uczennice Magda i Ada wzięły udział w tej imprezie.

W dniu 14.05.2019 uczniowie klas I oraz IIIA uczestniczyli w wycieczce do Gdyni.

Na początku dzieci uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych pt. „Barwne życie na rafie koralowej”, gdzie z zaciekawieniem słuchały opowieści o ssakach morskich, rybach, gadach oraz rafie koralowej żywej.

Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie poznali życie m.in. błazenka, konika morskiego, ośmiornicy. Po zajęciach edukacyjnych cała grupa zwiedziła oceanarium i podziwiała wspaniałe okazy ryb i zwierząt morskich pływających w gdyńskim akwarium.

Dzięki wizycie w Oceanarium uczniowie poznali tajemniczy i przepiękny świat głębin morskich. Ogromne wrażenie na nich wywarły bajeczny świat rafy koralowej oraz ciekawe gatunki stworzeń morskich, które miały okazję zobaczyć po raz pierwszy.

W drodze powrotnej zwiedziliśmy również Centrum Nauki Experyment. Zwiedziliśmy cztery wystawy : „Hydroświat”, „Drzewo życia”, „Akcja: człowiek” i „Niewidoczne siły”. Wizyta w Experymencie pomogła nam zrozumieć otaczające procesy i pobudziła ciekawość świata. Mogliśmy sami przeprowadzać doświadczenia i badać zjawiska z różnych dziedzin nauki.

Po dniu pełnym wrażeń, bogatsze o nową wiedzę dzieci szczęśliwie opuściły wietrzną Gdynię.

• M. Szwec

Lechia wygrała 2:0 z Jagiellonią. Bramki zdobyli Karol Fila i Jarosław Kubicki. W sezonie 2018/2019 Lechia Gdańsk zajęła 3. miejsce w LOTTO Ekstraklasie.

W 6. minucie pierwsza groźna akcja gości. Piłka po strzale Marko Poletanovicia z rzutu wolnego przeleciała nad poprzeczką bramki Lechii. W 8. minucie w dogodnej sytuacji znalazł się Flavio Paixao. Piłkę odbił Grzegorz Sandomierski. W 15. minucie w zamieszaniu w polu karnym gości najlepiej ustawił się Michał Nalepa, jednak strzał obronił golkiper Jagielloni. Minutę później z rzutu wolnego uderzał Filip Mladenović. Ponownie piłkę złapał Sandomierski. W 24. minucie znakomite podanie prostopadłe otrzymał Michał Mak, który minął jednego obrońcę i podał po ziemi w pole karne. Obrońca gości wybił piłkę na rzut rożny. W 27. minucie z rzutu wolnego groźnie strzelał Arvydas Novikovas. Piłka przeleciała nad poprzeczką bramki, której pilnuje Dusan Kuciak. Minutę później niebezpieczny atak przeprowadzili gospodarze. Z rzutu wolnego dośrodkowywał Mladenović, a minimalnie przestrzelił Paixao. W 32. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Paixao, jednak arbiter spotkania dopatrzył się pozycji spalonej i przerwał grę. Po kilku minutach przed szansą stanął Błażej Augustyn, który z narożnika pola karnego posłał piłkę ponad bramką gości. W 41. minucie groźny strzał oddał Taras Romanczuk, ale pewnie obronił Kuciak. W 44. minucie Karol Fila zdobył bramkę po strzale głową. Asystę z rzutu wolnego zaliczył Daniel Łukasik.

W 47. minucie groźnie było pod bramką Lechii. Niebezpieczeństwa zażegnał Nalepa, który wybił piłkę na rzut rożny. W 55. minucie znakomitą interwencją popisał się Kuciak, który obronił strzał Novikovasa. Trzy minuty później, po wideoweryfikacji, arbiter spotkania podyktował rzut karny dla Jagiellonii. Jesus Imaz podszedł do futbolówki i sprytnie próbował pokonać Kuciaka, jednak bramkarz Lechii pewnie złapał piłkę. W 68. minucie groźny strzał z głowy oddał Nalepa. Piłka minęła słupek bramki gości. Trzy minuty później zagotowało się pod bramką Jagiellonii. Bramkę zdobył Jarosław Kubicki, ale sędzia odgwizdał pozycję spaloną Paixao. Po wideoweryfikacji arbiter podjął decyzję o tym, że bramka została zdobyta prawidłowo. W 76. minucie silny strzał z pola karnego oddał Konrad Michalak. Piłka trafiła w boczną siatkę bramki Jagiellonii. W 82. minucie Sandomierskiego pokonał Paixao, jednak napastnik Lechii w momencie podania był na minimalnym spalonym i sędzia Paweł Gil nie uznał gola. W 87. minucie na bramkę gości uderzał Mateusz Żukowski, jednak bramkarz zdołał obronić strzał.  W doliczonym czasie gry strzelał Egy Maulana Vikri. Sandomierski pewnie złapał futbolówkę. Chwilę później strzał oddał Paixao, jednak ponownie górą był golkiper gości.

Materiał informacyjny Lechii Gdańsk

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za udostępnienie bezpłatnych wejściówek w całym sezonie 2018/2019.

Od 8 do 10 maja nasi wolontariusze przebywali w Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wychowankowie wykonywali prace porządkowe i brali udział w przygotowaniu uroczystości rocznicowej.

9 maja na terenie muzeum odbyły się uroczystości upamiętniające 74. Rocznicę oswobodzenia KL Stutthof oraz zakończenia II wojny światowej. Uroczystości uświetniła Kompania Honorowa oraz Orkiestra Marynarki Wojennej RP.

Lechia Gdańsk zremisowała z Zagłębiem Lubin 1:1. Po 35. kolejce Biało-Zieloni zajmują trzecie miejsce w tabeli Lotto Ekstraklasy, z dorobkiem 64 punktów.

Już w 2. minucie groźną akcję przeprowadzili piłkarze Lechii Gdańsk.Po podaniu Konrada Michalaka w sytuacji strzeleckiej znalazł się Flavio Paixao. Piłka minęła bramkę gości. Trzy minuty później zza pola karnego silnie uderzył Lukas Haraslin, jednak futbolówka przeleciała nad poprzeczką. W 11. minucie Haraslin minął Konrada Forenca, ale strzał z ostrego kąta odbił się od zewnętrznej części słupka. Minutę później z odległości kilkunastu metrów piłkę nad bramką posłał Filip Mladenović. W 24. minucie zaatakowało Zagłębie. Dusan Kuciak, po strzale Bartłomieja Pawłowskiego, odbił futbolówkę na rzut rożny. Trzy minuty później Jarosław Kubicki oddał mocny strzał, jednak piłka odbiła się od obrońcy i przeleciała nad bramką gości. Na dwie minuty przed końcem drugiej połowy gola zdobyli goście. W zamieszaniu pod bramką Lechii piłka trafiła do Lubomira Guldana, który pokonał Kuciaka.

Po przerwie obie drużyny skupiły się na budowaniu akcji w środku pola. W 57. minucie w sytuacji podbramkowej znalazł się Paixao. Portugalczyk oddał strzał, jednak nie trafił czysto w piłkę i obrońcy gości zażegnali niebezpieczeństwa. W 61. minucie po faulu na Haraslinie arbiter spotkania odgwizdał rzut wolny. Na strzał zdecydował się Daniel Łukasik,a futbolówka przeleciała minimalnie nad poprzeczką. Dwie minuty później Biało-Zieloni sprytnie rozegrali rzut wolny. Strzał Mladenovicia próbował poprawić Haraslin, jednak piłkę złapał Forenc. Kilka minut później groźną akcję przeprowadzili goście. Z rzutu wolnego około 20 metrów przed bramką Lechii strzelał Filip Starzyński. Piłkę odbił stojący w murze Michał Nalepa. W 77. minucie w polu karnym rywala najlepiej zachował się Michał Mak, który z kilkumetrowej odległości pokonał Forenca strzałem po ziemi. Minutę później niebezpieczny atak przeprowadzili piłkarze Zagłębia. Znakomicie zachował się Kuciak i wybił piłkę.W 82. minucie po kontrataku świetną okazję do zdobycia bramki miał Patryk Lipski. Pomocnik Lechii zdecydował się jednak na podanie, a piłkę przejęli obrońcy gości. Cztery minuty później po dośrodkowaniu Mladenovicia z rzutu rożnego przed szansą stanął Błażej Augustyn. Obrońca Biało-Zielonych minimalnie chybił. W doliczonym czasie gry było niebezpiecznie pod bramką Lechii, ale Karol Fila wybił piłkę z pola bramkowego.

Składamy serdeczne podziękowanie Panu Tomaszowi Mielewczykowi, Dyrektorowi Działu Dystrybucji Biletów  i współpracownikom za bezpłatne przekazanie kart wstępu.

AUTYZM. WYSTARCZY ZROZUMIEĆ.

Dziecko które krzyczy na dźwięk kasy. Kolega z pracy, który nigdy nie odpowiada uśmiechem. Kuzynka, która zawsze woli siedzieć sama i denerwują ją źle ułożone buty. Każdy z nich jest oceniany, odsuwany, stygmatyzowany. Autyzm jest wśród nas. Wystarczy go poznać. Wystarczy zrozumieć, aby zmienić świat osób z autyzmem na lepszy. Po prostu.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim zachęca do włączenia się w miesiącu kwietniu do obchodów Polski na niebiesko! Dzięki wiedzy i świadomości, możemy wspólnie zmienić świat osób z autyzmem na lepsze.

Lechia Gdańsk zdobywcą Totolotek Pucharu Polski po raz drugi w historii. Artur Sobiech zdobył bramkę na wagę trofeum w doliczonym czasie drugiej połowy.

Pierwsza połowa spotkania rozgrywała się głównie w środku pola. Zawodnicy obu drużyn próbowali budować akcje, jednak zazwyczaj obrońcy zatrzymywali je przed oddaniem strzału. W defensywie Biało-Zielonych świetnie spisywał się Błażej Augustyn, który kilka razy uratował drużynę z Gdańska przed utratą bramki. W 35. minucie spotkania przed szansą zdobycia gola po błędzie Mariana Kelemena stanął Tomasz Makowski, jednak w groźnej sytuacji zdecydował się podawać do Flavio Paixao i obrońcy Jagielloni zażegnali niebezpieczeństwa.

Na początku drugiej połowy meczu groźny strzał z dystansu oddał Filip Mladenović, jednak piłkę złapał Marian Kelemen. W 73. minucie silny strzał na bramkę Lechii oddał Guilherme. Znakomitą obroną popisał się wówczas Zlatan Alomerović, a chwilę później obrońcy wybili piłkę. Na cztery minuty przed upływem regulaminowego czasu gry Paixao zdobył bramkę dla Biało-Zielonych. Bartosz Frankowski, po konsultacji z sędzią VAR, nie uznał gola. Powodem była pozycja spalona jednego z Lechistów. W doliczonym czasie spotkania Artur Sobiech wykorzystał znakomite dogranie Paixao i pokonał Kelemena.

Lechia Gdańsk po raz pierwszy w tym sezonie uznała wyższość rywala na Stadionie Energa Gdańsk. Piast Gliwice wygrał w spotkaniu 31. kolejki LOTTO Ekstraklasy 2:0.

W pierwszych minutach meczu piłka znajdowała się głównie w środku pola. Żadna z drużyn nie potrafiła zaatakować rywala. W 17. minucie groźną akcję przeprowadzili goście. Z pola karnego na bramkę uderzał Jorge Felix, ale przytomnie interweniował Dusan Kuciak. W 29. minucie Piotr Parzyszek strzałem po ziemi pokonał Kuciaka. Pod koniec pierwszej części okazję do zdobycia drugiej bramki miał Joel Valencia. Ponownie znakomicie w bramce zachował się Kuciak. Kilka sekund później arbiter spotkania wrócił do wydarzenia w środku pola i za faul na Patryku Dziczku ukarał Jarosława Kubickiego drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką.

Po przerwie więcej ofensywnych akcji przeprowadzili Biało-Zieloni. W 75. minucie groźne dośrodkowanie wykorzystał Filip Mladenović. Strzał Serba odbił się od obrońcy Piasta i futbolówka minęła słupek gliwiczan. Kilka minut później znakomitą szansę miał Flavio Paixao, jednak piłka po jego uderzeniu z głowy przeleciała nad poprzeczką. Do końca spotkania zawodnicy Piasta Gliwice utrzymywali się przy piłce. W ostatniej akcji meczu Felix wykorzystał dobre zagranie Tomasza Jodłowca i pokonał Kuciaka.

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Malborku odbył się I Międzywojewódzki Konkurs Talentów „Wytwórnia talentów” dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Wzięli w nim udział wokaliści, tancerze, instrumentaliści, aktorzy i artyści plastycy z zaprzyjaźnionych placówek szkolnictwa specjalnego z Tczewa, Elbląga, Starogardu Gdańskiego, Lasowic Wielkich, Nowego Dworu Gdańskiego (Magda – plastyka, Patryk – śpiew i gra na gitarze), Uśnic, Kołozębia i Malborka.

W trakcie wydarzenia widzowie mieli możliwość poznania młodych ludzi, którzy swoimi zainteresowaniami, pasjami i uzdolnieniami wzbogacają i przekształcają nie tylko swoje życie, ale także życie swojego otoczenia.

Jury, spośród piętnastu uczestników, wyłoniło czterech finalistów.

• Zespól „Hit 21” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 1 w Elblągu.
  • Jakuba Rosiaka, z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku.
  • Patryka Graffa ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Nowym Dworze Gdańskim, który zaśpiewał z własnym akompaniamentem gitarowym utwory: „Weź nie pytaj” Pawła Domagały i „Na dnie serca” Andrzeja Rybińskiego
  • Zespół  „Półnutki” i „Dzwoneczki” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Kołozębiu.

W wyniku głosowania publiczności laureatem konkursu pierwszej edycji Międzywojewódzkiego Konkursu „Wytwórnia talentów” został zespół „Hit 21” z SOSW nr. 1 w Elblągu. Patryk wyśpiewał II nagrodę festiwalu – GRATULUJEMY!

Zorganizowany w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym konkurs pozwolił osobom niepełnosprawnym zaistnieć w środowisku oraz realizować i spełniać najskrytsze marzenia.

Magda zaprezentowała w konkursie 5 prac plastycznych wykonanych różnymi technikami. Niestety jej uzdolnienia w tej dziedzinie sztuki nie zostały nagrodzone specjalną atencją przez oceniających. Co więcej sposób ekspozycji prac uniemożliwiał widowni ich obejrzenie a autorzy nie mieli możliwości opowiedzenia choćby w kilku zdaniach o swoich dziełach.

Szkoda, bo obrazy Magdy wyróżniały się jakością na tle prac innych twórców i w mojej ocenie powinny być nominowane do nagrody przez oceniających. Niemniej takie spotkania są bardzo potrzebne i powinny być kontynuowane w przyszłości.

To już drugi ogólnopolski festiwal piosenki dla uczniów placówek szkolnictwa specjalnego na gościnnej ziemi ostródzkiej, w którym swoje talenty wokalne zaprezentowali Magda i Patryk. Tak, jak w roku minionym zmagania artystów poprzedzone były warsztatem wokalno – muzycznym, prowadzonym przez profesjonalnego muzyka, aranżera i trenera wokalnego panią Joannę Jakółowską. Młodzież pod jej kierunkiem opracowała piosenkę Marka Grechuty „Dni, których nie znamy” rozpoczynającą zmagania festiwalowe.

Magda ubiegłoroczna laureatka nagrody Grand Prix a tegoroczny gość specjalny,

zaśpiewała 4 piosenki o zmiennym nastroju i melodyce, lecz wspólnym mianowniku, którym były własne aranże, przyjęte gromkimi brawami.

Patryk po raz pierwszy śpiewał do własnego, gitarowego akompaniamentu. Było to wydarzenie na tyle niezwykłe, że nawet opiekunowie innych artystów dopiero po kilku wersach z akordami zdali sobie sprawę, że „chłopak gra live”.

„Lolek” zagrał naprawdę dobrze a wyśpiewał jeszcze lepiej.  Doceniło to jury festiwalowe przyznając mu drugą nagrodę festiwalu – GRATULUJEMY!

Nie nagroda jest tu najważniejsza – wszak zdobył ich wiele w trakcie festiwali, przeglądów, konkursów. To, co naprawdę ważne, to budowanie wiary we własne możliwości i pokonywanie własnych Everestów bez wspomagania tlenem.

Tlenem jest muzyka, która łączy, wzrusza kolejne pokolenia artystów i widzów.

04 kwietnia 2019 roku uczniowie klas piątych oglądali w Teatrze Miniatura w Gdańsku spektakl lalkowy pt. "Krzyżacy", będący adaptacją powieści Henryka Sienkiewicza.

Świetna gra aktorów prowadzących lalki zainteresowała widzów, wprowadzając ich w pogodny nastrój i atmosferę oczekiwania na dalsze losy bohaterów oraz rozwój wątków historycznych. Zapoznani wcześniej z "Krzyżakami" uczniowie, nie mieli problemu z odbiorem treści widowiska, czy identyfikacją postaci pierwszoplanowych i drugoplanowych, przeżywających różne perypetie.

Zadowoleni, pełni pozytywnych wrażeń wrócili do szkoły.

Wyjazd do Gdańska zorganizowały:

• mgr U. Staszczak
  • mgr B. Talarek

Jak co roku w naszej szkole obchodzony jest Światowy Miesiąc Wiedzy Na Temat Autyzmu. W tym roku zainaugurowaliśmy obchody uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi. Msza została odprawiona w pięknie udekorowanym kościele. Do upiększenia świątyni użyliśmy kwiatów i dekoracji w kolorze niebieskim. Kolor ten uznawany za najgłębszy z kolorów rozpływający się w nieskończoności horyzontu symbolizuje autyzm.

Ksiądz kanonik dr Mariusz Pietrzykowski serdecznie przywitał wszystkich obecnych na mszy a na zakończenie wygłosił pełną otuchy i wsparcia mowę skierowaną do dzieci ich rodziców i opiekunów. Mszę odprawił Ks. Kanonik mgr Jarosław Kiełb a całą uroczystość uświetnił wspaniałą, poruszającą homilią rekolekcjonista Ojciec Ryszard. Mamy nadzieję, że ta uroczystość pozwoli na dłużej zagościć w naszej świadomości, pamięci o tym, że dzieci dotknięte autyzmem są wśród nas i że w znacznym stopniu zależy od nas wszystkich rzeczywistość w jakiej żyją. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tym wydarzeniu.

Od samego początku Lechia potwierdzała swoje miejsce w tabeli. Efektem była bramka w 5. minucie zdobyta po rzucie rożnym. Bramkę zdobył obrońca Błażej Augustyn strzałem po ziemi z około 17 metrów w długi róg bramki strzeżonej przez Frantiska Placha. Kilka minut później groźną akcję stworzyli sobie zawodnicy drużyny gości. Tomasz Jodłowiec strzelał zza pola karnego, jednak po rykoszecie piłka minęła bramkę Lechii.

W 32. minucie po wyrzucie z autu sfaulowany został Lukas Haraslin. Rzut wolny sprytnie rozegrali Filip Mladenović z Danielem Łukasikiem, reprezentant Serbii zagrał prosto na głowę Michała Nalepy, który skierował piłkę do bramki. Pod koniec pierwszej połowy okazję do strzelenia gola kontaktowego miała drużyna Piasta, jednak Mikkel Kirkesov niecelnie dośrodkował z rzutu wolnego.

Tuż po przerwie groźny strzał oddał Łukasik, ale obronił Plach. W 52. minucie piłka, po uderzeniu Piotra Parzyszka, odbiła się od słupka bramki strzeżonej przez Dusana Kuciaka. Pięć minut później bramkarz Lechii popisał się znakomitą interwencją i wybił piłkę z linii bramkowej. Przez kwadrans gra toczyła się głównie w środku pola.

W 76. minucie z rzutu wolnego strzelił Daniel Łukasik. Piłkę wybili obrońcy Piasta Gliwice. Na pięć minut przed upływem regulaminowego czasu gry z rzutu wolnego uderzył Mikkel Kirkesov, ale futbolówkę pewnie złapał Kuciak. W 90. minucie w sytuacji sam na sam znalazł się Artur Sobiech. Piłkę odbił bramkarz Piasta. W ostatniej akcji meczu golkiper Lechii znakomitą paradą pozbawił gości bramki honorowej. Ostatecznie wynik nie uległ zmianie. Lechia zdobyła komplet punktów, przedłużając tym samym świetną passę na własnym stadionie.

Dziękujemy pracownikom Działu Dystrybucji Biletów za  udostępnienie bezpłatnych wejściówek na mecz.

W dniu 19.03.2019 uczniowie klasy IIIB oraz IVB uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt ”Prot i Filip” w Żuławskim Ośrodku Kultury w Nowym Dworze Gdańskim. Jest to zabawna opowieść o dwóch przyjaciołach – Procie i Filipie, którzy znani są z tego, że robią sobie niesamowite psikusy, ale też nie mogliby bez siebie żyć. Dzieci mogły brać aktywny udział w przedstawieniu i wspólnie z aktorami rozwiązywać ich psoty. Spektakl napisany został na podstawie najsłynniejszych wierszy polskich pisarzy - Jana Brzechwy oraz Juliana Tuwima. Przedstawienie za pomocą dowcipnych dialogów, zaskakujących i pełnych humoru sytuacji, pokazuje jak wielką wartością   jest przyjaźń i szacunek do drugiej osoby.