^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 6 Slide 5 Slide 1 Slide 3

Informacje dla osób niesłyszących

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E
  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21

Wolne lektury

Wolne lektury

E-podręczniki

Klub Szkół Unicef

Kynoterapia

Kynoterapia - pies terapeutyczny

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u

News

Nasz Ośrodek zajmuje się kształceniem dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym, autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Logotyp Ośrodka nawiązuje do profilu działalności placówki. Chłopiec w niebieskim swetrze symbolizuje dzieci z autyzmem (jako kolor symbolizujący autyzm wybrano niebieski, uznawany za jeden z najgłębszych, najzimniejszych i najbardziej odrealnionych), dziewczynka w różnokolorowych skarpetkach (symbolizujących niedopasowanie chromosomów) to dziecko z zespołem Downa, chłopiec na wózku to osoba z niepełnosprawnością ruchową.

Logotyp Ośrodka zaprojektowany został w kole, na obwodzie, którego umieszczono nazwę szkoły i nazwisko jej patronki. Logo zaprojektowały Sylwia Kulma-Zdunek i Agnieszka Sobczak, wykonane zostało w aplikacji GIMP przez Dariusza Zdunek.

nowe logo

15 i 16 grudnia w szkole odbył się Świąteczny kiermasz ciast.

Akcja została zorganizowana dzięki zaangażowaniu rodziców naszych uczniów oraz nauczycieli. Panie B. Czuba, M. Kostiuk, A. Michalik (organizatorki kiermaszu) wraz z uczniami klasy VII B przygotowały przepyszny dodatek do tych słodkości - zimową herbatę. Było miło i sympatycznie.

Dziękujemy za super 2 dni na słodko.

Grudzień to magiczny czas...

Już kolejny raz nasza placówka organizuje akcję Świąteczna Kartka dla Seniora. Uczniowie i przedszkolaki naszej placówki mają wielkie serca - z nauczycielami wykonali kartki, które zostały przekazane dla podopiecznych DPS Mors w Stegnie.

Celem przedsięwzięcia jest umocnienie przekonania, jak bardzo potrzebne są zwykłe gesty dobroci i życzliwości.

Dziękujemy bardzo wszystkim pracownikom, którzy włączyli się do akcji.

Koordynatorzy:

  • U. Staszczak
  • S. Rymkiewicz

12 grudnia w naszej placówce odbyły się warsztaty zdobienia bombek choinkowych, w których brali udział uczniowie klas Szkoły Podstawowej - kl. IV A, B; Szkoły Przysposabiającej do Pracy - kl. I A, II A, III A, B, C oraz Branżowej Szkoły I stopnia - kl.  I B wraz z nauczycielami. W ciepłej i przedświątecznej atmosferze uczestnicy przygotowali bombki choinkowe. Na szklanych bombkach powstały piękne kompozycje malarskie ozdobione zimowym brokatem.

Zajęcia dostarczyły nam wiele uśmiechu, radości i satysfakcji.

Pomysłodawczyniami warsztatów były Panie S. Rymkiewicz i U. Staszczak.

Szanowni Państwo.

Podobnie jak w ubiegłym roku również i w tym roku w naszej placówce przeprowadziliśmy  akcję Choinkowy zawrót głowy 2. Pamiętamy łzy wzruszenia, które wywołała nasza zeszłoroczna akcja i dlatego też  postanowiliśmy również w tym roku okazać tym, jakże potrzebującym serca i opieki starszym osobom, nierzadko samotnym i bardzo chorym naszą troskę i życzliwość. Akcja miała na celu przygotowanie drobnych upominków w postaci choinkowych ozdób świątecznych, które przekazaliśmy  podopiecznym Centrum Usług Społecznych w Elblągu. Pragniemy podziękować uczniom, nauczycielom, rodzicom za aktywne włączenie się do naszej akcji. Dziękujemy za okazane wsparcie i za to, że mogliśmy liczyć na otwarte serca, które tak przepięknie potrafią dzielić się dobrem z innymi.

Organizatorzy:

  • Sylwia Kulma-Zdunek
  • Agnieszka Sobczak

Zapraszamy  wszystkich, którzy  miło spędzili czas  na webinarach  w CWEW online i nie tylko, wszystkich chętnych, aby poprzez wymianę wiedzy sami ją zdobywali i nam jej  dostarczali,

Dyskutarium to nowa formuła, która różni się od standardowej, tym, że nie czytamy slajdów w PowerPoincie...tylko dyskutujemy avista..Myślę, że wszystkim Państwu ta formuła się spodoba Swobodne wypowiedzi to wolność. Od stycznia 2023 roku tak zaczynamy.

06 grudnia nasi wolontariusze wraz z nauczycielami B. Czubą, S. Kulma- Zdunek i G. Biernatem odwiedzili  Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wolontariusze wzięli udział w zajęciach edukacyjnych „Życie codzienne więźniów”, które przeprowadzili Pani Mariana Butchak i Pan Kordian Kuczma, pracownicy Działu Edukacji w Muzeum Stutthof. Uczniowie poznali warunki życia więźniów(ubiór, wyżywienie, zakwaterowanie, funkcjonowanie w obozie). Wizyta zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

 

Prawie 100.000 zł to kwota, za którą doposażyliśmy i poprawiliśmy standard naszej stołówki w ramach realizacji modułu 3 wieloletniego rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” edycja 2022. Za pozyskane we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim fundusze zakupiliśmy między innymi kolorowe stoły dla uczniów oraz stoliki dla przedszkolaków, aby posiłki jeszcze lepiej Im smakowały. Dzięki doposażeniu kuchni możemy przygotowywać jeszcze bardziej smaczne i urozmaicone potrawy.

Nasza szkoła została zgłoszona do XV edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to największy ogólnopolski program edukacyjny o tematyce ekologicznej dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla  szkół podstawowych (kl. 1-3), organizowany przez markę Kubuś, w którym co roku bierze udział ponad 9 tys. przedszkoli i 5 tys. szkół podstawowych z całej Polski. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 7,5 miliona dzieci.

Celem programu jest proekologiczna edukacja. Dzięki specjalnie przygotowanym materiałom i scenariuszom lekcji dzieci wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

Wszystkie materiały edukacyjne związane z realizacją programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” zostały skonstruowane tak by rozwijać u dzieci kreatywność i samodzielne myślenie oraz przyswajać wiedzę poprzez zabawę.

Link do  Programu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”: https://przyjacielenatury.pl/

zespół ds. współpracy z Radą Rodziców i Rodzicami

Wspieramy kampanię REGAUJ na przemoc wobec dzieci! Mówimy STOP przemocy wobec dzieci!

W naszym społeczeństwie ciągle jest wiele obaw związanych z reagowaniem w sytuacjach, gdy dziecko doświadcza przemocy ze strony rodziców lub opiekunów. Jak wynika z najnowszych badań Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 60% badanych zetknęło się z sytuacją krzywdzenia dziecka. Znaczna część świadków nic nie zrobiła. Reagowanie na przemoc wobec dzieci to nasz społeczny obowiązek  Dzieci same nie potrafią się obronić. To rolą osób dorosłych jest ochrona dzieci.

Kampania „REAGUJ na przemoc wobec dzieci” jest inicjatywą @Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która od ponad 30 lat pomaga dzieciom krzywdzonym i wykorzystywanym seksualnie. Celem kampanii jest zachęcenie dorosłych do podejmowania działań w sytuacjach, gdy podejrzewają, albo widzą, że dziecko doświadcza przemocy.

My włączamy się w tę kampanię – przyłącz się i Ty!

Za udział w VI edycji ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-pomocowej UNICEF Wszystkie Kolory Świata otrzymaliśmy Certyfikat społecznie odpowiedzialnej Placówki.

Projekt miał na celu:

  • kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury;
  • rozwijanie świadomości społecznej i aktywnej postawy wobec problemów współczesnego świata;
  • zebranie środków na szczepionki dla najbardziej potrzebujących dzieci na świecie.

Nasza Placówka zebrała 2175 zł.

Koordynatorem akcji była Pani Sylwia Kulma-Zdunek.

Wniosek aplikacyjny złożony przez Powiat Nowodworski w ramach projektu „Pilotażowe wdrożenie modelu Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą” otrzymał pozytywną ocenę (5 miejsce w skali kraju) i został wybrany do realizacji. Projekt pod kątem merytorycznym przygotowało 5 nauczycieli SOSW.

Celem głównym przedsięwzięcia jest poprawa dostępności usług edukacyjnych dla uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi, w tym ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi poprzez utworzenie w Specjalnym Ośrodku Szkolno–Wychowawczym im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim Specjalistycznego Centrum Wspierającego Edukację Włączającą (SCWEW).  W ramach projektu wsparciem w postaci: spotkań z ekspertami, szkoleń, dostępu do wypożyczalni specjalistycznego sprzętu, konsultacji eksperckich, superwizji koleżeńskich, sieci współpracy, itp. zostanie objętych 7 placówek oświatowych tj.: Zespół Szkół w Nowym Dworze Gdańskim, Liceum Ogólnokształcące w Nowym Dworze Gdańskim, Szkoła Podstawowa im. ks. Jana Twardowskiego w Kończewicach, Szkoła w Lubieszewie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Kmiecinie, Zespół Szkolno - Przedszkolny w Marzęcinie, Zespół Szkół w Stegnie. Wsparcie będzie również skierowane do rodzin dzieci uczęszczających do w/w placówek. W ramach projektu zorganizowane zostaną konferencje poświęcone edukacji włączającej oraz kampania społeczna, której zwieńczeniem będzie festyn integracyjny.

Całkowita wartość projektu wynosi 1 619 805,73 zł i jest w 100% finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego. Zakończenie projektu zgodnie z wnioskiem nastąpi w maju 2023 roku.

Zajęcia z kynoterapii

Kynoterapia to naturalna metoda wspomagania w leczeniu i rehabilitacji przy pomocy specjalne wyszkolonego psa. Ma na celu przywrócenie zdrowia i dobrego samopoczucia jej uczestnikom.

Powszechnie wiadomo, że kontakt ze zwierzęciem ma na człowieka zbawienny wpływ, przebywanie z psem poprawia samopoczucie. Każde zajęcia z kynoterapii są odpowiednio zaplanowane uwzględniając dobrostan psa i uczestnika. Zajęcia w obecności psa motywują uczestników do wykonywania określonych zadań, bardzo często dziecko pokonuje dotychczasowe bariery ,między psem a dzieckiem wytwarza się niezwykła więź. Zajęcia z psem są niezwykłe ponieważ pies akceptuje każdego, bezgranicznie ufa, nie krytykuje i nie ocenia. Zajęcia z psem poprawiają komunikację, wzbogacają słownictwo i mowę. Dzieci przełamują lęki, rozwijają funkcje poznawcze, stymulują zmysły oraz ćwiczą koncentrację. Kynoterapia uczy samodzielności i odpowiedzialności za siebie i psa.

W naszej placówce od 6 lat prowadzone są zajęcia z psem rasy Cavalier King Charles  Spaniel – pies to Lucek. 21.08.2016 Lucek zdał egzamin na psa terapeutycznego.  Lucek jest przyjacielski i pełen wdzięku. Swoimi wielkimi oczami potrafi „skruszyć” najgrubszy lód, ma zniewalający wyraz oczu i pyszczka. Lucek uwielbia zabawy w aportowanie, wszelkie zabawy węchowe.


Copyright © 2003 - 2023 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22