^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 6 Slide 1 Slide 7 Slide 5 Slide 3

Informacje dla osób niesłyszących

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E
  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21

Wolne lektury

Wolne lektury

Edukacyjny język obiektowy

E-podręczniki

Szkoła pamięta

Klub Szkół Unicef

Kynoterapia

Sentencje łacińskie

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u

Dla rodziców

 • Informujemy, iż w dniach 29 - 30.03.2018 (czwartek, piątek) oraz w dniu 03.04.2018 (wtorek) w godzinach od 8.15 do 14.15 w placówce zorganizowane będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla wychowanków naszej placówki. W w/w okresie nie zapewniamy dowozów oraz wyżywienia. Bardzo prosimy o deklarację uczestniczenia Państwa dzieci w zajęciach z podaniem konkretnych godzin i dni. Informację zwrotną prosimy przekazać wychowawcom klas (osobiście lub za pośrednictwem e-dziennika) lub w sekretariacie szkoły. tel. 55 247 23 21
 • Od 12.03.2018 część klas będzie realizowała zajęcia wychowania fizycznego w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 1 i Zespołu Szkół nr 2. (załącznik nr 1)

Czytaj więcej...

 1. Odkrywaj Internet razem z dzieckiem. Bądź pierwszą osobą, która zapozna dziecko z Internetem. Odkrywajcie wspólnie jego zasoby. Spróbujcie znaleźć strony, które mogą zainteresować Wasze pociechy, a następnie zróbcie listę przyjaznych im stron (pomocny będzie edukacyjny serwis internetowy – www.sieciaki.pl). Jeśli Wasze dziecko sprawniej niż Wy porusza się po Sieci, nie zrażajcie się – poproście, by było Waszym przewodnikiem po wirtualnym świecie.
 2. Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie. Uczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem nowych znajomości w Internecie.

Czytaj więcej...

"Kto nie żyje nigdy
tu i teraz,
ten nie żyje nigdy.
Co wybierasz?"

Alkoholowy zespół płodowy (FAS, ang. Fetal Alcohol Syndrome) – zespół chorobowy, który jest skutkiem działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym. Alkoholowy zespół płodowy jest chorobą nieuleczalną, której można uniknąć zachowując abstynencję w czasie

Czytaj więcej...

Mamo! Nie chcę pić wody! Wolę oranżadę!" - to najczęściej słyszy rodzic, kiedy próbuje nakłonić swoją pociechę do wypicia szklanki wody. Niestety, najmłodsi nie lubią jej i piją jej bardzo mało. Woda nie ma intensywnego smaku, nie przyciąga ich uwagi kolorem. Dzieci kochają też bąbelki! W porównaniu z barwnymi, słodkimi napojami, zwykła niegazowana woda jest dla nich po prostu nudna. Żeby dziecko częściej po nią sięgało, my rodzice powinniśmy już od najwcześniejszych lat przyzwyczajać je do jej picia!

Czytaj więcej...

Codzienne czytanie dziecku na głos – co potwierdzają badania, a także obserwacje czytających rodzin, przedszkoli i szkół:

 1. zaspokaja najważniejsze potrzeby emocjonalne dziecka - miłości, uwagi, stymulacji itp.
 2. buduje mocna więź pomiędzy czytającym dorosłym i dzieckiem
 3. wspiera rozwój psychiczny dziecka,
 4. wzmacnia jego poczucie własnej wartości

Czytaj więcej...

Zasady uniwersalne:

 • Czytamy zawsze w atmosferze entuzjazmu i zachwytu dzieckiem i książką
 • Codziennie, regularnie, dobrze jest wybrać stałą porę i stworzyć rytuał czytania
 • Zawsze z myślą o sprawieniu dziecku przyjemności, nie za karę, czy z obowiązku – celem jest wyrobienie u dziecka trwałego skojarzenia czytania z przyjemnością
 • Wybieramy książki interesujące i odpowiednie dla wieku i poziomu rozwoju dziecka – uwzględniamy jego reakcje

Czytaj więcej...

Sok – kolorowy, apetyczny i słodki napój, który służy zdrowiu? Dietetycy są zgodni: to nie takie proste! Niektóre soki są cenne dla zdrowia, a niektóre tylko odrobinę lepsze od słodzonych napojów. Czy umiesz dokonać dobrego wyboru?

Czytaj więcej...

Fakt1: Woda to podstawa.

Oczywista oczywistość. Nasz Organizm nie potrafi jej magazynować, ale potrzebuje za to do wszystkich procesów życiowych.  Woda biorąc w nich udział jest wydalana m.in.: poprzez parowanie lub z moczem. Konieczne jest zatem ciągłe uzupełnianie jej strat. W dużym skrócie.

Czytaj więcej...

Bywa, że mimo wielu wysiłków włożonych w wychowanie dziecka nasz kontakt z nim w okresie dorastania nie jest najlepszy. Czy można coś naprawić? Na pewno można nad tym pracować, ale nie jest to łatwe. Utracone zaufanie, brak wiary, złość to sprawy, które - gdy narastały latami - mogą być trudne do zmiany, ale są możliwe i należy próbować.

Czytaj więcej...

Problemy dorastania

Młodzi ludzie buntują się przeciw dorosłym, a rodzice są pierwszymi dorosłymi, przeciw którym ten bunt jest skierowany. Dzieci w okresie dorastania chcą być traktowane jak dorosłe i nie godzą się z zakazami i ograniczeniami stosowanymi przez rodziców. Taka postawa jest wyrazem naturalnego w tym wieku dążenia do wyodrębnienia się i niezależności, ale najczęściej rodzi konflikty.

Czytaj więcej...

Dorastające dzieci potrzebują naszej dyskretnej obecności, dostępności i gotowości do udzielenia im pomocy. Wierzą, że w porę zareagujemy, gdy dzieje się coś niedobrego i znajdziemy sposób, aby rozwiązać problem. Chcą widzieć w nas swoich sojuszników, na których mogą liczyć w trudnych momentach.

Czytaj więcej...

Więź z dzieckiem buduje się od chwili jego narodzin. Bliskość, zaufanie, szczerość to efekty wieloletniej pracy. Jeżeli jesteśmy na co dzień blisko z dzieckiem, łatwiej nam zauważyć co je cieszy, co martwi i z czym sobie nie radzi. Kiedy dziecko dorasta, zwykle trudniej nam znaleźć wspólny język, bo zaczyna być inne – czasem dziwnie się ubiera, słucha niezrozumiałej muzyki i coraz bardziej się buntuje w wielu sprawach. Pomimo to staraj się poznawać, rozumieć i akceptować świat młodych.

Czytaj więcej...

Być rodzicami nastolatka nie jest łatwo. Jeżeli jednak rozumie się i pamięta, że okres dorastania jest tak samo trudny dla rodziców, jak i dla dziecka - to połowa sukcesu.

Większość rodziców najbardziej boi się okresu, kiedy dziecko zaczyna dorastać. Zaczyna wtedy wymykać się spod kontroli, buntuje się, poszukuje nowych doświadczeń, a rodzice czują się bezradni, w dodatku mniej ważni dla dziecka niż jego rówieśnicy.

Czytaj więcej...

Dyrektor szkoły ma prawo podjąć decyzję o sprawdzeniu czy uczeń jest pod wpływem alkoholu. Badanie wykona lekarz lub policja, w niektórych szkołach prawo do badania alkomatem przewidziano również dla nauczycieli. Jeżeli dojdzie do stwierdzenia obecności alkoholu w organizmie ucznia, obowiązki dyrektora szkoły obligują do powiadomienia rodziców i policji.

Czytaj więcej...


Copyright © 2003 - 2022 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22