Oczywiście! Na przykład sójka, która uwielbia żołędzie i na zimę robi sobie z nich zapasy zakopując pod liśćmi i ściółką. Potem często zapomina gdzie są te spiżarnie i z żołędzi wyrastają młode dęby.
Czy wszystkie rośliny są zapylane przez owady?
Nie. Wiele roślin jest zapylanych przez wiatr (np. drzewa i krzewy iglaste). Są też rośliny zapylane przez ptaki, a nawet przez nietoperze!
Czy w Polsce wszystkie bociany są białe?
Nie, w Polsce żyje także piękny bocian czarny. Ma lśniące pióra i jaskrawo czerwony dziób i nogi. Zakłada gniazda głęboko w lesie na wysokich drzewach. Potrafi łowić ryby i jest bardzo płochliwy
Czy drzewa śpią?
Tak. W zimie, gdy temperatura jest bardzo niska, drzewa przestają pobierać wodę i składniki pokarmowe z ziemi, czyli zapadają w „sen zimowy”. Gdy robi się cieplej, drzewa się budzą, wypuszczają nowe liście, pędy, kwiaty. Dotyczy to także drzew iglastych.
Czy pięknie pachnąca konwalia (Convallaria majalis) jest trująca?
Pięknie pachnący kwiat konwalii nie jest trujący i można go wąchać do woli. Po przekwitnięciu w miejsce kwiatów pojawiają się pomarańczowe kuleczki jagód. Ich wygląd jest bardzo apetyczny, ale zjedzenie nawet kilku jagód może być bardzo szkodliwe.
Jak wysokie są nasze polskie drzewa?
Najwyższa jest jodła która może osiągnąć wysokość 100 metrów, a najniższe - drzewa owocowe. Najczęściej polskie drzewa osiągają wysokość 20-40 metrów.
Czy koń kładzie się do snu?
Koń woli spać na stojąco, ponieważ jest ciężki i wstawanie zabiera mu dużo energii.
Jak duże mogą być gniazda ptasie?
Wikłacze (niewielkie ptaki z rzędu wróblowych, żyjące w Afryce, Eurazji i Afryce) budują gniazda kolonijne składające się nawet z 300 utkanych z trawy gniazd, które przykrywa wspólny kopulasty dach. Cała konstrukcja może mieć 4 m wysokości i 15 m średnicy.
Ile wody pelikan może zmieścić w dziobie?
Pelikan ma dziób wyposażony w wielką elastyczną torbę, którą wyławia ryby. Torba ta może pomieścić tyle wody, co duże, 13-litrowe wiadro.
Gdzie zimują jeże?
Przed nastaniem zimy jeże pod stertami liści, pod spróchniałymi pniami przygotowują sobie przytulne, bezpieczne legowiska. Wykładają je słomą, drobnymi gałązkami, a czasem drobnymi papierkami.
Po co wiewiórce ogon?
Ogon służy ruchliwej wiewiórce do utrzymania równowagi, do wyrażania swoich emocji - zarówno tych dobrych, jak i tych negatywnych. Zimą jest ciepłą ochroną, a latem chłodzi, służąc jako parasol.
Co robią biedronki zimą?
Biedronki na zimę zbierają się w większe grupy i zimują na naszych poddaszach lub w garażach. Nie należy przenosić ich w cieplejsze miejsca.