^Powrót na górę

SPECJALNY OŚRODEK SZKOLNO-WYCHOWAWCZY im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

Slide 6 Slide 5 Slide 1 Slide 3

Informacje dla osób niesłyszących

Patron Ośrodka


Irena Sendlerowa
Uchwała Rady Powiatu...

Kontakt

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim

 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Specjalny Ośrodek
Szkolno-Wychowawczy
im. Ireny Sendlerowej
w Nowym Dworze Gdańskim

ul. Warszawska 52
82-100 Nowy Dwór Gdański
woj. pomorskie

GPS: 54.20780 N 19.13524 E
  tel. (55) 247 23 21
  fax: (55) 247 23 21

Wolne lektury

Wolne lektury

E-podręczniki

Klub Szkół Unicef

Kynoterapia

Kynoterapia - pies terapeutyczny

Żuławski Ośrodek Kultury

Archiwum artykułów

Statystyki

stat4u
Filtr
  • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata.

    DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

    źródło: www.saferinternet.pl

    Nasza placówka zgłosiła inicjatywę DBI 2022:

    DYSTRYBUCJA MATERIAŁÓW EDUKACYJNYCH
    Lekcje informatyki: filmy, materiały, dyskusja. Oplakatowanie szkoły. Publikacja artykułu, quizu i logo dotyczącego DBI na stronie szkolnej.

    Zachęcamy do włączenia się do Akcji wszystkich nauczycieli i wychowawców.

    https://www.saferinternet.pl/dbi/mapa-inicjatyw-dbi.html

    Kolorowanka z maskotką DBI:
    wymiar dobry do druku na kartki A4 i A3 -> kliknij tutaj

  • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org

    Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility - CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. 

    Dzień Bezpiecznego Internetu 2021 obchodzić będziemy 9 lutego.

    DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu.

    źródło: https://www.saferinternet.pl

    Ośrodek przystąpił do uczestnictwa w akcji DBI 2021. Planowane jest przeprowadzenie zajęć edukacyjnych na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu (w zależności od sytuacji epidemiologicznej stacjonarnie lub online), umieszczenie banneru informacyjnego odnośnie DBI 2021, publikowanie artykułów tematycznych na stronie Ośrodka.

  • 20 listopada 2020 r. zorganizowaliśmy zdalne-wirtualne obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka z UNICEF. Do akcji przyłączyła się cała społeczność szkolna – Przedszkole, Szkoła Podstawowa, Szkoła Branżowa I Stopnia, Szkoła Przysposabiająca do Pracy, rodzice i opiekunowie naszych uczniów, pracownicy Placówki. Nasz Ośrodek jest członkiem Klubu Szkół UNICEF i drugi raz braliśmy udział w tej akcji. W dniu dzisiejszym otrzymaliśmy dyplom potwierdzający nasz udział w tym przedsięwzięciu.

    koordynator Iwona Zaborowska - pedagog

    Dyplom...

  • 25 stycznia 1945 roku, o godzinie 4 rano w marszu ewakuacyjnym z obozu KL Stutthof wzięło udział jedenaście i pół tysiąca osób, tylko połowie udało się przeżyć. Wielu umarło na trasie z wyczerpania. W 75. rocznicę Marszu Śmierci w Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku odbyła się uroczysta msza święta w ich intencji. Przewodniczył jej biskup Wiesław Szlachetka.

    „…Marsz wśród śniegów i solidnego mrozu staje się coraz cięższy. Kolumna zamienia się w pochód wlekących się z głodu i słabości ludzi” to fragment relacji byłego więźnia KL Stutthof - Stefana Kozłowskiego z 1945 roku. Ewakuacja więźniów z obozu koncentracyjnego rozpoczęła się rano 25 stycznia 1945. Więźniowie mieli przebyć trasę w ciągu siedem dni, pokonując codziennie średnio dwadzieścia kilometrów. Tylko niektórym udało się uciec. Wielu nie dotrwało do końca wędrówki, umarło z wyczerpania i niedożywienia. Maksymilian Kneblewski był więźniem obozu w Stutthofie. Jak opowiada jego wnuk, mimo tego, że nigdy nie poznał dziadka, zawsze był obecny w jego życiu. Pamięć o ofiarach obozu KL Stutthof jest cały czas żywa. Uczniowie ze Specjalnego Ośrodka-Szkolno Wychowawczego im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim od lat uczestniczą w uroczystościach upamiętniających ofiary niemieckiego terroru. W sobotę rozpoczęły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę ewakuacji więźniów obozu. Obchody odbędą się również w Lipuszu, Pruszczu Gdańskim czy Cedrach Wielkich.

  • “Cyberatak? Przecież mnie to nie dotyczy!”

    Prawdopodobnie już zignorowałeś tę możliwość, sądząc, że szanse ataku na Ciebie i Twój komputer są niewielkie. Nie jesteś w stanie przecież przewidzieć, czy w trakcie wycieku danych, np. serwisu społecznościowego, z którego korzystasz, zostaną udostępnione Twoje loginy oraz hasła. Powinieneś jednak mieć świadomość występowania takich sytuacji, dbając o odpowiednią ochronę swojej tożsamości w sieci.

    Wygrana w loterii? Uważaj, w co klikasz!

    Nikogo nie dziwi spam w skrzynce, który zazwyczaj zawiera nieszkodliwe reklamy. Jednak niektóre wiadomości wyglądem przypominają swoje oryginały, np. powiadomienie z banku. Swoją treścią mogą zachęcać Ciebie do kliknięcia w link, otwarcia załącznika (np. nieopłaconej faktury). Jeśli masz wątpliwości, unikaj otwierania tego typu wiadomości, ponieważ mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które zasieje spustoszenie w Twoim komputerze.

    Nie odkładaj aktualizacji na później

    Czy Twój komputer po raz kolejny prosi Cię o instalację aktualizacji i ponowne uruchomienie systemu? Jeśli tak, nie bagatelizuj tego typu powiadomień. Aktualizacja może zawierać cenną poprawkę systemu, łatającą dziurę wykorzystywaną przez cyberprzestępców. Tak właśnie było w przypadku wirusa WannaCry, który rozprzestrzeniał się wśród niezaktualizowanych komputerów z systemem Windows.

    Unikaj recyklingu swoich haseł

    Powinniśmy unikać recyklingu haseł, czyli wykorzystywania starych kombinacji w nowym wydaniu (np. dodając nowy znak lub modyfikując małe/duże litery). Unikając tego typu praktyk, zmniejszamy szansę odgadnięcia przez cyberprzestępców naszych haseł.

    Używaj dwuskładnikowego uwierzytelniania (2FA)

    Uwierzytelnianie dwuskładnikowe (2FA) to prosty sposób na dodanie dodatkowej warstwy zabezpieczeń do swoich kont. Dzięki niemu, aby dostać się do serwisu, otrzymujesz kod SMS, który wpisujesz podczas logowania. W ten sposób minimalizujesz ryzyko dostania się do Twojego konta przez niepowołaną osobę.

    Nie ignoruj konfiguracji routera

    Twój domowy router jest sercem domowej sieci. Wszystkie urządzenia z połączeniem internetowym, czyli telewizor, smartfon, komputer, czy laptop, są z nim powiązane. Ze względu na wygodę wiele osób po prostu przechodzi przez podstawową instalację i utrzymuje ustawienia domyślne routera. Niestety niektóre z tych ustawień mogą posiadać banalne dane dostępu (np. login: admin, hasło: admin). Aby uniknąć włamania do naszej domowej sieci, warto nie tylko odpowiednio zabezpieczyć router skomplikowanym hasłem, ale również skorzystać z oprogramowania, które zweryfikuje bezpieczeństwo Twojej sieci domowej.

    Korzystanie z publicznego Wi-Fi to nie jest dobry pomysł

    Większość miejsc, takich jak kawiarnie, restauracje, a nawet sklepy, oferują bezpłatne połączenia Wi-Fi, które mogą odciążyć komórkowy transfer danych. Choć takie bezpłatne połączenia mogą być wygodne, należy zachować szczególną ostrożność podczas łączenia się z nimi. Niezabezpieczona publiczna sieć Wi-Fi może prowadzić do kradzieży Twoich prywatnych danych lub nawet przejęcia kontroli nad Twoim urządzeniem.

    Wykorzystuj VPN

    W większości przypadków, aby mieć dostęp do firmowych zasobów podczas pracy zdalnej, musisz połączyć się za pomocą klienta VPN, który szyfruje Twoje połączenie, zapewniając poufność transmisji. Warto wykorzystywać takie połączenie również do celów prywatnych, aby przeglądać bezpiecznie Internet w publicznej sieci Wi-Fi, ograniczając postronnym osobom możliwość podsłuchu Twoich danych.

    Polegaj na ochronie antywirusowej

    Internet jest bez wątpienia użytecznym narzędziem, jednak może kryć się w nim wiele zagrożeń, które mogą naruszyć Twoją prywatność, a w najgorszym przypadku – okraść Cię. Aby ochronić się przed nimi, należy korzystać z rekomendowanego oprogramowania zabezpieczającego do ochrony danych. Jedno niewłaściwe kliknięcie w link może doprowadzić do zainfekowania komputera wirusem. Oprogramowanie antywirusowe zapewnia wiele warstw ochrony, które mogą zatrzymać te zagrożenia i zapewnić Ci spokój.

    Korzystaj z kopii zapasowych

    Włączasz komputer, a ten nie reaguje? Wyświetla komunikat o zaszyfrowaniu wszystkich plików i konieczności opłacenia okupu? Takie scenariusze w dzisiejszych czasach są na porządku dziennym. Dlatego zawsze wykonuj kopię zapasową swoich danych oraz plików, nad którymi ostatnio pracowałeś. Jeśli coś nieprzyjemnego się stanie, będziesz mógł je przywrócić i spokojnie kontynuować swoją pracę.

    Źródło: di.com.pl

  • We wszystkich powiatach woj. pomorskiego wybierano Przedszkole Roku oraz  Nauczycielkę Przedszkola Roku.

    Placówki, które zasługują na ten tytuł, nominowali rodzice pomorskich przedszkolaków. Już sama nominacja i udział w akcji były dla nas okazją do zaprezentowania oferty edukacyjnej i promocji.

    O tym, jak dzieci czują się w przedszkolu, nie decyduje wyłącznie otoczenie, w którym spędzają czas. Najważniejsze nie są zabawki, place zabaw, czy pomoce edukacyjne. Kluczową rolę pełnią opiekunowie dzieci. Dlatego w ramach akcji w miastach i powiatach przyznany też został tytuły Nauczyciel Przedszkola Roku.

    Głosowanie rozpoczęło się w piątek, 11 października i na etapie powiatowym trwało do wtorku, 19 listopada do godz. 21:30.

    Nasze przedszkole zajęło I miejsce na etapie powiatowym.

    PRZEDSZKOLE NA MEDAL to MY! 

    Nagrodą dla przedszkola jest:

    • dyplom potwierdzający zdobycie tytułu Przedszkole Roku 2019 w mieście lub powiecie
    • zaproszenie na uroczyste wręczenie dyplomów i nagród dla przedszkoli
    • huśtawka ogrodowa
  • W dniu 25 stycznia 2019 r. w Gdańsku-Oliwie odbyła się uroczystość zorganizowana przez Muzeum Stutthof z okazji 74. rocznicy Marszu Śmierci. Mszy świętej w intencji ofiar oraz żyjących byłych więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Stutthof  przewodniczył i homilię wygłosił ks. biskup Zbigniew Zieliński.

    Po Eucharystii odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem zaproszonych gości, m.in. przedstawicieli placówek oświatowych współpracujących z Muzeum oraz rodzin byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych. W uroczystości uczestniczyła delegacja

  • 24  stycznia 2019  r. wychowankowie internatu wzięli udział w balu karnawałowym zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski  Zespołu  Szkół nr 1. Na program spotkania złożyły się konkursy, tańce i popisy wokalne uzdolnionych muzycznie uczniów. Punktem kulminacyjnym tegorocznej zabawy karnawałowej był wybór króla i królowej balu. Tytuły te przyznano Natalii Litwińskiej i Pawłowi Łopatowskiemu. Dziękujemy Pani Zosi, szefowej kuchni, za przygotowanie ciasta.

  • 22 stycznia 2019 r. uczniowie klas piątych SP, w Bibliotece Pedagogicznej im. Macierzy Szkolnej w Nowym Dworze Gdańskim wzięli udział w prezentacji pt. "Barwny świat komiksów". Poznali historię komiksu w USA, w Europie i w Polsce, a następnie obejrzeli film z XXV Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Film zapoznał uczniów z etapami tworzenia i powstawania tego typu historyjki obrazkowej opatrzonej krótkim tekstem. Następnie dzięki aplikacji MAKE BELIEFS COMIX dzieci dobrane w zespoły stworzyły swoje komiksy dotyczące obchodów Dnia Babci i Dziadka. W atmosferze radości

  • W dniu 14.01.2019 roku uczniowie klasy I i III wybrali się do elbląskiego kina na film animowany pt. „Grinch”. 

    Jest to pełna przygód opowieść o zielonym stworku, który nie lubi Świąt Bożego Narodzenia. Mieszkańcy Ktosiowa z niecierpliwością oczekują tego wyjątkowego czasu w roku. I tylko on Grinch, nie znosi świat i zrobi wszystko, by je zepsuć. Mała Cindy Lou chce na własną rękę rozprawić się z Grinchem i jest gotowa zrobić wszystko, aby i on pokochał święta.

  •  

    W dniu 14 stycznia nasi wolontariusze odwiedzili Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wychowankowie  wykonali prace porządkowe. Wizyta zakończyła się słodkim poczęstunkiem.

  • Mamy zaszczyt zaprosić do udziału w pierwszej edycji konkursu "Wspomnienie o Irenie Sendlerowej”, który jest adresowany do uczniów naszej placówki: szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i grup wychowawczych Inspiracją do zorganizowania wyżej wspomnianego konkursu jest to, że Irena Sendlerowa jest patronką naszej placówki, oraz ogłoszenie roku 2018 „Rokiem Ireny Sendlerowej”. Mamy nadzieję, że konkurs przybliży młodym ludziom postać Ireny Sendlerowej, a jej działalność stanie się wzorem godnym naśladowania dla młodego pokolenia. Informacje dotyczące konkursu oraz warunki uczestnictwa zawarte są w Regulaminie, który znajduje się poniżej.

  • Bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Tak też było u nas.

    W dniu 25.01.2018 r. w Restauracji Joker odbył się bal karnawałowy dla przedszkolaków oraz uczniów klas młodszych. Tego dnia  już od rana w szkole  pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za  bohaterów znanych bajek, królewny,  rycerzy, piratów i nie tylko.

     

  • Dnia 23 stycznia 2018 roku, uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w akcji czytelniczej "Poznaj mnie - Książka". Jej celem było propagowanie czytelnictwa, jego poznawczych, emocjonalnych i moralnych wartości.

    Społeczność szkolna wysłuchała recytacji utworów poetyckich: K.J. Gałczyńskiego, J. Tuwima, A. Kamieńskiej, E. Skarżyńskiej.

    Zgromadzeni na akcji uczniowie mieli możliwość  zapoznania się z eksponowanym tu, bogatym księgozbiorem o różnorodnej tematyce (adresowanym do wszystkich grup

  •  

    W dniu 23 stycznia, uczniowie III G odwiedzili  Muzeum Stutthof w Sztutowie. Wychowankowie  wykonali prace porządkowe. Wizyta zakończyła się słodkim poczęstunkiem. 

  • http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

    DBI 2018 obchodzić będziemy 6 lutego pod hasłem „Dzień Bezpiecznego Internetu: tworzymy kulturę szacunku w sieci”. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w internecie m.in. cyberprzemocą, hejtem, sekstingiem, ksenofobią. Podczas obchodów DBI 2018 chcemy podkreślić także to,

  •  

    18 stycznia 2018 r. odbyły się Mistrzostwa Internatu w Tenisie Stołowym. W zawodach uczestniczyło 17 wychowanków. Mecze rozgrywano w trzech kategoriach tj. chłopcy młodsi, chłopcy starsi, dziewczęta. Wcześniej wychowankowie szlifowali swoją formę oraz utrwalali reguły gry, podczas zajęć sportowych w internacie.

    Wyniki:

  • W dniu 02.01.2018 uczniowie naszego ośrodka wraz z opiekunami i rodzicami uczestniczyli w wycieczce do Gdańska. Celem naszej wycieczki było obejrzenie bursztynowego ołtarza w Bazylice św. Brygidy, szopki bożonarodzeniowej z piasku oraz iluminacji świątecznych w Parku Oliwskim.

    Największe wrażenie na uczestnikach wycieczki wywarł największy na świecie bursztynowy ołtarz, który powstawał w ciągu 17 lat dzięki pracy gdańskich bursztynników i ofiarności prywatnych darczyńców.

  • Dzień Bezpiecznego Internetu – święto obchodzone w całej Europie w pierwszej połowie lutego. Jest inicjatywą Komisji Europejskiej, mającą na celu zwrócenie uwagi na kwestię bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

    Od 6 lutego 2007 roku w 40 krajach na świecie, i po raz trzeci w Polsce, obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Został ustanowiony z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Chodzi głównie o to, by dzieci i młodzież nie były narażone na niebezpieczeństwa w trakcie korzystania z zasobów internetowych.

  • W dniu 12 stycznia, uczniowie II klasy  gimnazjum odwiedzili  Muzeum Stutthof  w Sztutowie, w związku z projektem edukacyjnym ,,Muzeum Stutthof- współczesna opieka nad miejscem pamięci”. Wychowankowie  wykonali prace porządkowe na terenie muzeum.

  • W środę 11 stycznia 2017 roku pod hasłem "Poznaj mnie - książka", została zorganizowana wśród uczniów naszej szkoły akcja czytelnicza, której celem było propagowanie czytelnictwa, jego poznawczych, emocjonalnych i moralnych wartości. Książka nie tylko uczy, bawi, rozwija wyobraźnię, ale przekazuje swoim odbiorcom wzorce do naśladowania w życiu codziennym mówiły starsze i młodsze dzieci w czasie pogadanki promującej czytelnictwo. Zgromadzeni na akcji uczniowie mieli możliwość zapoznania się z eksponowanym tu bogatym księgozbiorem o różnorodnej tematyce (adresowanym do wszystkich grup wiekowych).


  • 16 grudnia 2016 r. na placu przed Żuławskim Ośrodkiem Kultury i Starostwem Powiatowym w Nowym Dworze Gdańskim odbyło się spotkanie wigilijne zorganizowane przez nowodworskich samorządowców powiatowych i gminnych. Były świąteczne życzenia, występy artystyczne, degustacja potraw i ciast oraz mnóstwo pięknych stroików i świątecznych ozdób, które można było nabyć na stoiskach przygotowanych przez wiele placówek oświatowych i wychowawczych. Prace naszych uczniów wykonane pod kierunkiem nauczycieli: Marii Bożek, Agnieszki Sobczak, Sylwii Rymkiewicz, Ewy Molendy, Jolanty Szeremety zajmowały dwa stoiska.

  • Internet stał się trwałym elementem funkcjonowania placówek oświatowych. Wykorzystywany jest przede wszystkim w procesie nauczania, ale coraz częściej także jako element działania i funkcjonowania organizacyjnego oraz administracyjnego placówki. Do niedawna traktowany jako nowość, dziś jawi się nie tylko jako stały, ale także niezbędny element funkcjonowania szkoły (...)

    Standard bezpieczeństwa online placówek oświatowych (pdf)

    źródło: www.bezpiecznyinternet.edu.pl/

  • 25 stycznia w Archikatedrze Oliwskiej została odprawiona msza święta z okazji 71. Rocznicy Marszu Śmierci więźniów KL Stutthof. Mszy przewodniczył ks. bp Zbigniew Zieliński. Po liturgii odbyło się spotkanie opłatkowo - noworoczne byłych więźniów Stutthofu z pracownikami muzeum, nauczycielami i młodzieżą ze szkół współpracujących z Muzeum Stutthof. Naszą placówkę reprezentował poczet sztandarowy w składzie: Katarzyna Rucka, Radosław Rudziński, Natalia Kamińska wraz z opiekunami.

  • W piątek 21 stycznia 2016 r. uczniowie z klasy 4 i 5 szkoły podstawowej udali się do Żuławskiego Parku Historycznego w Nowym Dworze Gdańskim gdzie miało miejsce uroczyste rozdanie nagród w powiatowym konkursie ekologicznym na wykonanie prac plastycznych z materiałów recyklingowych. Konkurs przeprowadzono w ramach projektu „Ekologiczne Żuławy”. Na wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych czekały pamiątkowe dyplomy i wspaniałe nagrody. Wśród nich tablety i gry edukacyjne. Na konkurs wpłynęły 243 prace, których autorzy wykazali się pomysłowością i kreatywnością.

  • "Kalendarz dziś ważną datę wskazuje,
    bo Pani Dyrektor na pierwszaków Was pasuje…”

    14 grudnia 2015 r odbyło się Pasowanie na Ucznia pierwszoklasistów z naszej szkoły. Uroczystość odbyła się w stołówce szkolnej, gdzie w obecności Dyrekcji Szkoły, rodziców i starszych kolegów, pierwszoklasiści złożyli uroczyste ślubowanie i zostali pasowani na ucznia naszej szkoły.

    Zanim to jednak nastąpiło, dzieci musiały zaprezentować to, czego już zdążyły się

  • W dniu 14 stycznia, uczniowie klas I- III  gimnazjum odwiedzili  Muzeum Stutthof  w Sztutowie, w związku z projektem edukacyjnym "Muzeum Stutthof - współczesna opieka nad miejscem pamięci”. Wychowankowie  zwiedzili drugą część byłego niemieckiego obozu zagłady, obejrzeli filmy edukacyjne pt. ”Posłaniec z piekła. Historia Jana Karskiego” i "Pawiak w relacjach świadków”, a następnie napisali własne refleksje na temat obejrzanych filmów.

  • Dnia 28.01.2015 r. uczniowie klas I-III SPL/U, IV-VI SPU/Z, I-III SPDP wzięli udział w zajęciach integracyjnych z zakresu profilaktyki, pt. ,,Bezpieczna zabawa - kontakt z obcym”.

    Celem zajęć było zwrócenie uwagi uczniów na zagrożenia jakie niesie za sobą kontaktowanie się z obcymi, nieznajomymi osobami. Zajęcia miały charakter warsztatowy. Podczas odgrywania scenek uczniowie uczyli się mówić ,,NIE” w sytuacjach dotyczących: przyjmowania słodyczy udzielania informacji na temat miejsca zamieszkania wsiadania do

  • Czy można rozpoznać, że dziecko jest molestowane? A jeśli tak to jak mu pomóc? Jeżeli szukasz odpowiedzi na te lub podobne pytania serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji "Przemilczane tematy - przemoc seksualna wobec dzieci i młodzieży - jak rozpoznawać i zapobiegać oraz rozmawiać z dzieckiem krzywdzonym".

    Konferencja odbędzie się w Żuławskim Parku Historycznym w Nowym Dworze Gdańskim 26 lutego 2015 r.

     

  • W I półroczu roku szkolnego 2014/2015 nasi uczniowie wzięli udział w konkursach plastycznych różnych szczebli, w których otrzymali nagrody i wyróżnienia.

    W październiku 2014 r. rozstrzygnięty został powiatowy konkurs plastyczny na wykonanie prac z materiałów recyklingowych. Uroczysta inauguracja odbyła się w Żuławskim Parku Historycznym. Praca członków jury była bardzo trudna, gdyż musieli nagrodzić i wyróżnić najlepsze i najciekawsze prace spośród bardzo wielu pięknych i pomysłowych. W tym konkursie wyróżnienie otrzymał Maks Molenda, a wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe podziękowania. W ramach tej imprezy nasi uczniowie wzięli również udział w warsztatach ekologicznych przeprowadzonych przez pracowników Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”.

  • Dnia 17 grudnia 2014 r. uczniowie klasy I-III SP wybrali się do Teatru im. Aleksandra Sewruka na przedstawienie pt. ,,Dziewczynka z zapałkami" , oparte na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

    To poruszająca opowieść przedstawiająca historię dziewczynki, jej wspomnienia, marzenia i ostatni dzień życia. W spektaklu jest nie tylko żywy aktor, ale również duże lalki – jawajki. Wykorzystano też technikę teatru cieni i czarnego teatru, dzięki czemu mogliśmy oglądać rzeczy magiczne. Wspaniała atmosfera , bogata i zaskakująca efektami scenografia,

  • Oczywiście! Na przykład sójka, która uwielbia żołędzie i na zimę robi sobie z nich zapasy zakopując pod liśćmi i ściółką. Potem często zapomina gdzie są te spiżarnie i z żołędzi wyrastają młode dęby.

    Czy wszystkie rośliny są zapylane przez owady?

    Nie. Wiele roślin jest zapylanych przez wiatr (np. drzewa i krzewy iglaste). Są też rośliny zapylane przez ptaki, a nawet przez nietoperze!

  • Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) – realizatorów unijnego programu Safer Internet. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

     

  • Tenis stołowy narodził się w Anglii w latach 80 XIX w. Z biegiem czasu, kiedy gra stawała się coraz bardziej popularna (szczególnie wśród zamożnych Anglików), postanowiono sprzedawać sprzęt do gry (wcześniej służyły do tego przedmioty używane codziennie). Wkrótce pojawiły się też popularne nazwy powstałe od charakterystycznego dźwięku odbijanej piłeczki takie jak ping pong czy whiff whaff.

    Od 1901 r. zaczęto używać piłeczki z Celuloidu, a od 1903 r. wprowadzono okładziny przyklejane do deski. W 1926 r. powstała Międzynarodowa Federacja Tenisa

  • W 2001 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę, w której uznał zasługi organizacji i grup niepodległościowych, które po zakończeniu II wojny światowej zdecydowały się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski, oddając w ten sposób hołd poległym i pomordowanym oraz wszystkim więzionym i prześladowanym członkom organizacji Wolność i Niezawisłość. Było to pierwsze tej rangi uhonorowanie żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego.

    źródło: http://pl.wikipedia.org/

  • Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas zabaw na śniegu i lodzie. Aby jednak przebiegły one szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do swych domów, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania:

    • Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną.
    • Pamiętaj jednak, że podstawą, jak zwykle, jest zdrowy rozsądek i ostrożność!
    • Wychodząc bawić się na powietrze, ubieraj się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu. Idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze warto się zaopatrzyć w ciepły napój w termosie;
    • Do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybieraj miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętaj, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc zachowaj szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
    • Najlepiej przed rozpoczęciem zabawy na górce obejrzyj trasę zjazdu, usuń z niej niebezpieczne przedmioty, takie jak kamienie, gałęzie drzew;
    • Dostosuj się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodź w poprzek toru;
    • Ważny dla Twojego bezpieczeństwa jest też stan techniczny sanek, czy innych przedmiotów, na których zjeżdżasz. Złamane szczebelki, wystające śruby lub gwoździe to poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy;
    • Nie ślizgaj się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;
    • Pamiętaj, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet Twojego życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu. W takim przypadku zrezygnuj z zabawy w tym miejscu, powiadom o sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;
    • Nie rzucaj w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
    • Nie rzucaj w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku, gdyż może doprowadzić to do obrażeń ciała;
    • Korzystaj wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodź na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie tylko gruby lód może w każdej chwili załamać się pod Twoim ciężarem;
    • Kulig organizuj wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łącz grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
    • Nie dołączaj sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
    • Podczas zabaw na śniegu i lodowisku pilnuj swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddaj do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

    Tylko umiar, zdrowy rozsądek i ostrożność pozwolą Ci cieszyć się zimową aurą oraz spędzić ferie zimowe bezpiecznie.

    źródło: http://www.policja.pl

  • Witam wszystkich.

    Strona www Ośrodka jak widać zaczyna ponownie funkcjonować, Zapraszam do rejestracji i współudziału w tworzeniu witryny. Wszelkie uwagi i propozycje dotyczące funkcjonowania strony proszę przesyłać na adres sekretariat@soswndg.pl


Copyright © 2003 - 2023 SOSW im. Ireny Sendlerowej w Nowym Dworze Gdańskim | wdrożenie dunaj22